Profilaktyka przeciwpasożytnicza

Zabiegi pielęgnacyjne i profilaktyczne wykonywane regularnie przez właścicieli pozwalają na kontrolę stanu skóry, okrywy włosowej, pazurów, oczu oraz uszu zwierzęcia. U zwierząt „szczególnej troski”, mających problemy dermatologiczne jest to szczególnie ważne, ponieważ stany podrażnieniowe skóry mogą rozwijać się u nich w ciągu kilku godzin. Dlatego też obserwacja zachowań psychomotorycznych zwierzęcia z problemami dermatologicznymi jest podstawą postępowania i stałym wyzwaniem, zarówno dla lekarza weterynarii jak i dla właściciela.

Zwierzęta z chorobami skóry wymagają specjalnie przygotowanego programu profilaktycznego we współpracy z lekarzem weterynarii.

W przypadku zwierząt z problemami dermatologicznymi pasożyty takie jak pchły, wszy, wszoły, kleszcze żerując na ich skórze wydzielają szereg substancji działających drażniąco, co potęguje uczucie świądu i zmusza zwierzę do drapania. W konsekwencji drapanie się, ocieranie, lizanie uszkadza naskórek, powoduje wypadanie włosa i jest przyczyną stanów zapalnych skóry. Dodatkowo powtarzający się kontakt z antygenami pasożytów może wyzwolić nieprawidłową reakcję układu immunologicznego zwierzęcia, doprowadzając do rozwoju nadwrażliwości na ukąszenia owadów lub pasożyty wewnętrzne. Dlatego też zwierzęta z chorobami skóry wymagają specjalnie przygotowanego programu profilaktycznego we współpracy z lekarzem weterynarii.
Profilaktyka przeciwpasożytnicza zabezpieczająca przed inwazją pasożytami wewnętrznymi (endopasożytami) i infestacją pasożytami zewnętrznymi (ektopasożytami) jest możliwa dzięki dostępności na rynku weterynaryjnym szeregu leków o zróżnicowanym składzie i formie podania. Tego typu profilaktyka powinna być stosowana regularnie u zwierząt zdrowych przebywających w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, ponieważ chroni to ludzi przed zarażeniem. Program profilaktyki przeciwpasożytniczej powinien zostać ustalony podczas wizyty u lekarza weterynarii.
Wniosek
  • zwalczanie pasożytów obecnych na skórze lub w przewodzie pokarmowym jest gwarancją zdrowia zwierzęcia i domowników;
  • profilaktyka przeciwpasożytnicza chroni zwierzę i właścicieli przed potencjalnym zarażeniem oraz zapobiega rozwojowi nadwrażliwości u zwierząt alergicznych;

Program Zdrowa Skóra

Dołącz do Programu Zdrowa Skóra i otrzymaj gratis 7 kg karmy.

Sprawdź

Konkurs!

Wygraj atrakcyjne nagrody dla siebie i swojego pupila.
 

Sprawdź